“E-bildiriş”in tərtibi, tətbiqi və uçotu Qaydaları” təsdiqlənib
“e-bildiriş” dövlət rüsumu tutan orqanın informasiya sistemində və ya informasiya sistemi olmadıqda, Sistemdə həmin orqan üçün yaradılmış elektron kabinetdə elektron qaydada tərtib edilir və ödəyicinin Elektron Hökumət İnformasiya Sistemindəki şəxsi kabinetinə ötürülür.
Dövlət rüsumunun ödəyicisi eyni dövlət rüsumu tutulan xidmət və ya hüquqi hərəkətin birdən çox sayda həyata keçirilməsi üçün müraciət etdikdə, “e-bildiriş” seriya və nömrələrin unikallığı qorunmaqla xidmət və ya hüquqi hərəkətin sayına uyğun olaraq toplu nömrələnmə sistemində tərtib oluna bilər.
“e-bildiriş” dövlət rüsumunun ödəyicilərinin müraciəti əsasında dövlət rüsumu tutan orqanlar tərəfindən elektron qaydada və ya kağız daşıyıcıda təqdim edilir. “e-bildiriş”in tətbiqi ilə bağlı dövlət rüsumu üzrə mədaxil qəbzində “e-bildiriş”in seriya və nömrəsinin doldurulması məcburidir.
Dövlət rüsumu ödənilməmişdən əvvəl dövlət rüsumunun ödəyicisi tərəfindən xidmətin və ya hüquqi hərəkətin göstərilməsindən imtina edildikdə, “e-bildiriş” tərtib olunan zaman texniki səhv olduqda və dövlət rüsumunun məbləği səhv hesablandıqda “e-bildiriş” ləğv edilir. e-bildiriş” dövlət rüsumu tutan orqan tərəfindən ləğv edildikdən sonra bu barədə məlumat Sistemə ötürülür.