Yeni parlament: Deputatların neçə yaşı var? (SİYAHI)
AzVision.az-ın məlumatına görə, Milli Məclisə seçilən ən cavan deputat hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) üzvü Şahin İsmayılovdur. 1986-ci il təvəllüdlü (29 yaş ) Şahin İsmayılov 81 saylı Beyləqan seçki dairəsinin seçicilərini növbəti 5 il müddətində parlamentdə təmsil edəcək.
Milli Məclisin ən qocaman deputatı isə xalq artisti, bitərəf Zeynəb Xanlarovadır. 1936-ci il təvəllüdlü (79 yaş) Zeynəb Xanlarova növbəti 5 il müddətinə 50 saylı Abşeron-Qobustan seçki dairəsindən deputat seçilib.
V çağırış Milli Məclisin deputatlarının toplam yaşı 6887-dir. Bu isə o deməkdir ki, parlamentin orta yaşı həddi 56-dır. Deputatlardan 16-i (29-39), 24-ü (40-49), 35-i (50-59), 39-u (60-69), 11-i (70-79) yaş aralığındadır.
AzVision.az V çağırış Milli Məclisinin deputatlarının yaşlarının siyahısını təqdim edir:
1 saylı Şərur-Sədərək seçki dairəsi - Vasif Talıbov (YAP) – 14.01.1960 (55 yaş)
2 saylı Şərur seçki dairəsi - İsa Həbibbəyli (YAP) – 16. 10.1949 (66 yaş)
3 saylı Babək-Kəngərli-Naxçıvan seçki dairəsi – Səttar Mehbalıyev (bitərəf) – 28.10.1955 (60 yaş)
4 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi - Eldar İbrahimov (YAP) – 12.03.1945 (70 yaş)
5 saylı Şahbuz-Babək seçki dairəsi - Siyavuş Novruzov (YAP) – 17.02.1969 (46 yaş)
6 saylı Culfa-Babək seçki dairəsi - Ülviyyə Həmzəyeva (YAP) – 30.04.1982 (33 yaş)
7 saylı Ordubad-Culfa seçki dairəsi - Qüdrət Həsənquliyev (BAXCP) – 29.01.1965 (50 yaş)
8 saylı Binəqədi birinci seçki dairəsi - Azay Quliyev (bitərəf) – 23.06.1971 (44 yaş)
9 saylı Binəqədi ikinci seçki dairəsi - Kəmaləddin Qafarov (YAP) – 07.09.1976 (39 yaş)
10 saylı Binəqədi üçüncü seçki dairəsi - Madər Musayev (bitərəf) – 26.11.1947 (68 yaş)
11 saylı Qaradağ seçki dairəsi - Aydın Hüseynov (YAP) – 10.02.1962 (53 yaş)
12 saylı Qaradağ-Binəqədi-Yasamal seçki dairəsi – Mixail Zabelin (YAP) – 19.03.1946 ( 69 yaş)
13 saylı Xəzər-Pirallahı seçki dairəsi - Rauf Əliyev (YAP) – 27.05.1956 (59 yaş)
14 saylı Xəzər seçki dairəsi - Mehriban Əliyeva (YAP) – 26.08.1964 (51 yaş)
15 saylı Yasamal birinci seçki dairəsi - Ülvi Quliyev (bitərəf) – 17.09.1966 (49 yaş)
16 saylı Yasamal ikinci seçki dairəsi - Aytən Mustafayeva (bitərəf) – 23.05.1968 (47 yaş)
17 saylı Yasamal üçüncü seçki dairəsi - Elşad Həsənov (bitərəf) – 27.09.1976 (39 yaş)
18 saylı Nərimanov-Nizami seçki dairəsi - Rasim Musabəyov (bitərəf) – 01.01.1951 (64 yaş)
19 saylı Nərimanov birinci seçki dairəsi - Hikmət Məmmədov (YAP) – 17.04.1966 (49 yaş)
20 saylı Nərimanov ikinci seçki dairəsi - Adil Əliyev (bitərəf) – 25.09.1969 (46 yaş)
21 saylı Nəsimi birinci seçki dairəsi - Məlahət İbrahimqızı (YAP) – 25.04.1958 (57 yaş)
22 saylı Nəsimi ikinci seçki dairəsi - Asim Mollazadə (ADİP) – 06.06.1953 (62 yaş)
23 saylı Nəsimi-Səbail seçki dairəsi - Ziyad Səmədzadə (bitərəf) – 25.06.1940 (75 yaş)
24 saylı Nizami birinci seçki dairəsi - Rövnəq Abdullayev (YAP) – 03.04.1965 (50 yaş)
25 saylı Nizami ikinci seçki dairəsi - Sədaqət Vəliyeva (YAP) – 23.12.1954 (61 yaş)
26 saylı Sabunçu birinci seçki dairəsi - Fazil Mustafa (BQP) – 19.10.1965 (50 yaş)
27 saylı Sabunçu ikinci seçki dairəsi - Dilarə Cəbrayılova (YAP) – 03.06.1971 (44 yaş)
28 saylı Sabunçu üçüncü seçki dairəsi - Eldar Quliyev (bitərəf) – 26.07.1951 (64 yaş)
29 saylı Səbail seçki dairəsi - Şəmsəddin Hacıyev (YAP) 08.11.1950 (65 yaş)
30 saylı Suraxanı birinci seçki dairəsi - Sevinc Fətəliyeva (YAP) – 17.08.1979 (36 yaş)
31 saylı Suraxanı ikinci seçki dairəsi - Fərəc Quliyev (MDHP) – 22.12.1962 ( 53 yaş)
32 saylı Suraxanı üçüncü seçki dairəsi - Ağacan Abiyev (YAP) – 24.11.1937 (78 yaş)
33 saylı Xətai birinci seçki dairəsi - Hüseynbala Mirələmov (YAP) – 25.06.1945 (70 yaş)
34 saylı Xətai ikinci seçki dairəsi - Fuad Muradov (bitərəf) – 22.07.1979 (36 yaş)
35 saylı Xətai üçüncü seçki dairəsi - Araz Əlizadə (ASDP) – 03.11.1951 (64 yaş)
36 saylı Xətai dördüncü seçki dairəsi - Səməd Seyidov (YAP) – 18.01.1964 (51 yaş)
37 saylı Nizami birinci (Gəncə) seçki dairəsi - Pərvin Kərimzadə (YAP) – 03.02.1976 (39 yaş)
38 saylı Nizami ikinci (Gəncə) seçki dairəsi - Naqif Həmzəyev (YAP) – 24.05.1983 (32 yaş)
39 saylı Kəpəz birinci (Gəncə) seçki dairəsi - Xanlar Fətiyev (YAP) – 15.01.1972 (43 yaş)
40 saylı Kəpəz ikinci (Gəncə) seçki dairəsi - Musa Quliyev (YAP) – 25.11.1961 (54 yaş)
41 saylı Sumqayıt birinci seçki dairəsi - Mirzəcan Xəlilov (özü - YAP) – 19.04.1954 (61 yaş)
42 saylı Sumqayıt ikinci seçki dairəsi - Tahir Mirkişili (YAP) – 07.06.1977 (38 yaş)
43 saylı Sumqayıt üçüncü seçki dairəsi - Muxtar Babayev (YAP) – 16.10.1967 (48 yaş)
44 saylı Sumqayıt-Xızı seçki dairəsi - Hacı Salayev (bitərəf) – 28.06.1968 (47 yaş)
45 saylı Abşeron seçki dairəsi - Oqtay Əsədov (YAP) – 03.01.1955 (60 yaş)
46 saylı Şirvan seçki dairəsi - Rafael Cəbrayılov (bitərəf) – 28.12.1958 (57 yaş)
47 saylı Mingəçevir seçki dairəsi - Aydın Mirzəzadə (YAP) – 02.07.1957 (58 yaş)
48 saylı Yevlax seçki dairəsi - İlham Məmmədov (YAP) – 13.01.1962 (53 yaş)
49 saylı Yevlax-Mingəçevir seçki dairəsi - Əli Hüseynli (YAP) – 08.10.1968 (47 yaş)
50 saylı Abşeron-Qobustan seçki dairəsi - Zeynəb Xanlarova (bitərəf) – 28.12.1936 (79 yaş)
51 saylı Qusar seçki dairəsi - Azər Badamov (YAP) – 18.08.1968 (47 yaş)
52 saylı Quba seçki dairəsi - Vahid Əhmədov (bitərəf) – 02.04.1947 (68 yaş)
53 saylı Quba-Qusar seçki dairəsi - Yevda Abramov (YAP) – 12.06.1948 (67 yaş)
54 saylı Şabran-Siyəzən seçki dairəsi - Tahir Süleymanov (YAP) - 24.09.1948 (67 yaş)
55 saylı Xaçmaz şəhər seçki dairəsi - Eldəniz Səlimov (YAP) – 02.10.1976 (39 yaş)
56 saylı Xaçmaz kənd seçki dairəsi - İlham Əliyev (YAP) – 26.04.1967 (48 yaş)
57 saylı Kürdəmir seçki dairəsi - Müslüm Məmmədov (bitərəf) – 01.03.1980 (35 yaş)
58 saylı Haciqabul-Kürdəmir seçki dairəsi - Rafael Hüseynov (VHP) – 12.08.1954 (61 yaş)
59 saylı Salyan seçki dairəsi - Əliağa Hüseynov (bitərəf) – 16.12.1946 (69 yaş)
60 saylı Salyan-Neftçala seçki dairəsi - Fəzail Ağamalı (AVP) – 26.08.1947 (68 yaş)
61 saylı Neftçala seçki dairəsi - Arif Rəhimzadə (YAP) – 03.02.1941 (74 yaş)
62 saylı Saatlı seçki dairəsi - Əflatun Amaşov (bitərəf) – 26.04.1957 (58 yaş)
63 saylı Sabirabad birinci seçki dairəsi - Elçin Quliyev (YAP) – 12.09.1960 (55 yaş)
64 saylı Sabirabad ikinci seçki dairəsi - Rüstəm Xəlilov (YAP) – 01.07.1958 (57 yaş)
65 saylı Saatlı-Sabirabad-Kürdəmir seçki dairəsi - Əhliman Əmiraslanov (YAP) – 17.11.1947 (68 yaş)
66 saylı Biləsuvar seçki dairəsi - Xanhüseyn Kazımlı (ASRP) – 01.10.1942 (73 yaş)
67 saylı Cəlilabad şəhər seçki dairəsi - Malik Həsənov (YAP) – 15.02.1971 (44 yaş)
68 saylı Cəlilabad kənd seçki dairəsi - Mirkazım Kazımov (YAP) – 10.10.1950 (65 yaş)
69 saylı Cəlilabad-Masallı-Biləsuvar seçki dairəsi – Fəzail İbrahimli (VHP) – 14.04.1951 (64 yaş)
70 saylı Masallı şəhər seçki dairəsi - Nəriman Əliyev (YAP) – 30.08.1968 (47 yaş)
71 saylı Masallı kənd seçki dairəsi - Elmira Axundova (bitərəf) – 26.05.1953 (62 yaş)
72 saylı Yardımlı-Masallı seçki dairəsi - Musa Qasımlı (bitərəf) – 28.10.1957 (58 yaş)
73 saylı Lənkəran şəhər seçki dairəsi - Rüfət Quliyev (bitərəf) – 06.05.1963 (52 yaş)
74 saylı Lənkəran kənd seçki dairəsi - Hadı Rəcəbli (YAP) – 25.10.1947 (68 yaş)
75 saylı Lənkəran-Masallı seçki dairəsi - Cavanşir Paşazadə (YAP) – 12.04.1953 (62 yaş)
76 saylı Lənkəran-Astara seçki dairəsi - Ziyafət Əsgərov (YAP) – 24.10.1963 (52 yaş)
77 saylı Astara seçki dairəsi - Rəşad Mahmudov (YAP) – 18.01.1974 (41 yaş)
78 saylı Lerik seçki dairəsi - İqbal Məmmədov (YAP) – 06.01.1965 (50 yaş)
79 saylı İmişli seçki dairəsi - Əsabil Qasımov (YAP) – 08.11.1955 (60 yaş)
80 saylı İmişli-Beyləqan seçki dairəsi - Çingiz Qənizadə (bitərəf) – 01.08.1957 (58 yaş)
81 saylı Beyləqan seçki dairəsi - Şahin İsmayılov (YAP) – 07.02.1986 (29 yaş)
82 saylı Ağcabədi seçki dairəsi - Tahir Rzayev (YAP) – 24.02.1950 (65 yaş)
83 saylı Ağcabədi-Füzuli seçki dairəsi - Aqil Abbasov (bitərəf) – 01.04.1953 (62 yaş)
84 saylı Füzuli seçki dairəsi - Bahar Muradova (YAP) – 20.03.1962 (53 yaş)
85 saylı Şamaxı seçki dairəsi - Elxan Süleymanov (bitərəf) – 06.12.1940 (75 yaş)
86 saylı İsmayıllı seçki dairəsi - Novruzəli Aslanov (bitərəf) – 22.03.1963 (52 yaş)
87 saylı Ağsu-İsmayıllı seçki dairəsi - Tahir Kərimli (Vəhdət Partiyası) – 05.03.1956 (60 yaş)
88 saylı Göyçay seçki dairəsi - Sabir Hacıyev (VBP) – 05.10.1954 (61 yaş)
89 saylı Göyçay-Ağdaş seçki dairəsi - Elman Nəsirov (YAP) – 23.05.1968 (47 yaş)
90 saylı Ağdaş seçki dairəsi - Çingiz Əsədullayev (bitərəf) – 25.08.1960 (55 yaş)
91 saylı Ucar seçki dairəsi - Vüsal Hüseynov (YAP) – 12.01.1980 (35 yaş)
92 saylı Zərdab-Ucar seçki dairəsi - Jalə Əliyeva (bitərəf) – 05.10.1966 (49 yaş)
93 saylı Bərdə şəhər seçki dairəsi - Gövhər Baxşəliyeva (bitərəf) – 26.11.1954 (61 yaş)
94 saylı Bərdə kənd seçki dairəsi - Zahid Oruc (bitərəf) – 01.02.1972 (43 yaş)
95 saylı Tərtər seçki dairəsi - Sahib Aliyev (bitərəf) – 02.01.1964 (51 yaş)
96 saylı Goranboy-Naftalan seçki dairəsi - Mahir Aslanov (bitərəf) – 22.11.1949 (66 yaş)
97 saylı Goranboy-Ağdam-Tərtər seçki dairəsi - Ağalar Vəliyev (YAP) – 23.07.1957 (58 yaş)
98 saylı Şəmkir şəhər seçki dairəsi - Sahibə Qafarova (YAP) – 19.03.1955 (60 yaş)
99 saylı Şəmkir kənd seçki dairəsi - Sona Əliyeva (YAP) – 04.08.1980 (35 yaş)
100 saylı Şəmkir-Daşkəsən seçki dairəsi - Kamran Bayramov (YAP) – 10.11.1979 (36 yaş)
101 saylı Göygöl-Daşkəsən seçki dairəsi - Rövşən Rzayev (bitərəf) – 20.01.1962 (53 yaş)
102 saylı Samux-Şəmkir seçki dairəsi - Valeh Ələsgərov (bitərəf) – 19.10.1946 (69 yaş)
103 saylı Gədəbəy seçki dairəsi - Sevinc Hüseynova (YAP) – 28.01.1970 (45 yaş)
104 saylı Gədəbəy-Tovuz seçki dairəsi - Rafiq Məmmədhəsənov (YAP) – 26.09.1945 (70 yaş)
105 saylı Tovuz seçki dairəsi - Qənirə Paşayeva (bitərəf) – 24.03.1975 (40 yaş)
106 saylı Tovuz-Qazax-Ağstafa seçki dairəsi - Ülviyyə Ağayeva (bitərəf) – 18.09.1978 (37 yaş)
107 saylı Qazax seçki dairəsi - Kamran Nəbizadə (bitərəf) – 05.02.1971 (44 yaş)
108 saylı Ağstafa seçki dairəsi - Nizami Cəfərov (YAP) – 21.09.1959 (56 yaş)
109 saylı Balakən seçki dairəsi - Nəsib Məhəməliyev (YAP) – 11.02.1961 (54 yaş)
110 saylı Zaqatala seçki dairəsi - Elşən Musayev (ADMP) – 11.08.1979 (36 yaş)
111 saylı Zaqatala-Balakən seçki dairəsi - Kamilə Əliyeva (YAP) – 08.06.1967 (48 yaş)
112 saylı Qax seçki dairəsi - Azər Kərimli (bitərəf) – 06.07.1964 (51 yaş)
113 saylı Şəki şəhər seçki dairəsi - Yaqub Mahmudov (YAP) – 10.02.1939 (76 yaş)
114 saylı Şəki kənd birinci seçki dairəsi - Əli Məsimli (bitərəf) – 03.01.1953 (62 yaş)
115 saylı Şəki kənd ikinci seçki dairəsi - Cavanşir Feyziyev (bitərəf) – 21.07.1963 (52 yaş)
116 saylı Qəbələ seçki dairəsi - Fəttah Heydərov (bitərəf) – 23.02.1938 (77 yaş)
117 saylı Oğuz-Qəbələ seçki dairəsi - Aqiyə Naxçıvanlı (YAP) – 11.03.1950 (65 yaş)
118 saylı Ağdam şəhər seçki dairəsi - Bəxtiyar Əliyev (bitərəf) – 20.03.1961 (54 yaş)
119 saylı Ağdam kənd seçki dairəsi - Bəxtiyar Sadıqov (YAP) – 10.01.1951 (64 yaş)
120 saylı Cəbrayıl-Qubadlı seçki dairəsi - Astan Şahverdiyev (YAP) – 15.02.1947 (68 yaş)
121 saylı Laçın seçki dairəsi - Mahir Abbaszadə (YAP) - 27.10.1975 (40 yaş)
122 saylı Xankəndi seçki dairəsi - Flora Qasımova (bitərəf) – 27.12.1947 (68 yaş)
123 saylı Kəlbəcər seçki dairəsi - Cavid Qurbanov (YAP) – 19.09.1958 (57 yaş)
124 saylı Şuşa-Ağdam-Xocalı-Xocavənd seçki dairəsi - Elman Məmmədov (YAP) – 18.10.1950 (65 yaş)
125 saylı Zəngilan-Qubadlı seçki dairəsi - İmamverdi İsmayılov (YAP) – 10.06.1958 (57 yaş)
Elvin Abdulqədirov